Zbytnio wysokie dawki i współczynnikiSkuteczne działania w profilaktyce chorób zbóż

Wyniszczające choroby zbóż są dużym kłopotem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza poprzez Tiofanat metylowy 500 sc oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się bardziej zaawansowane symptomy, albowiem wyłącznie w ten sposób można mieć szansę uchronić potencjał zbioru. Zastosowanie ochronnych rozwiązań wzmacniających trwałość zboża przez gospodarza w dobrym czasie ma obowiązek pomóc w zapobieganiu wielu zagwozdkom chorobowym.

Ochrona zboża przed chorobami - pewne działania okresowe

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest w wielu przypadkach o wiele bardziej skuteczne i ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia bądź też innego zboża należałoby się zainteresować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej znaczących, które warto wdrożyć, by choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe zabiegi fungicydowe w uprawie rzepaku nie generowały większego problemu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• weryfikacja obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice.

Zwłaszcza właśnie sadzenie zboża w odpowiednim czasie jest ważne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem perfekcyjnych momentów dla danego gatunku zboża pozwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zbóż ozimych ma w rzeczy samej gigantyczne znaczenie.

Zbytnio wysokie dawki i współczynniki żyzności azotu mogą powodować nadmiernie grube, bujne drzewostany, jakie są w stanie mieć obniżoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon znacznie bardziej podatnym na choroby dolistne, bądź inne typu fungicydy pszenica ozima. Jest to szczególnie prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są względnie wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o rozmaitych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty obsiania, zabiegi fungicydowe i wybór produktów o większej odporności lub też akceptacji na główne szkodniki oraz schorzenia, takie jak jęczmień choroba może pomóc zminimalizować ryzyko istotnych strat. Główna forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy przed chorobami ma tę dodatkową zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto także zwrócić uwagę na cieszący się coraz większą renomą tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników ceniony jako skuteczna forma asekuracji.

Najnowsze artykuły:

Top